طراحی وب / Web Design

امروز با فراگیر شدن بازارچه‌های اینترنتی خریدوفروش الگوهای (template) آماده و ارزان مانند ThemeForest ،TemplateMonster ووو طراحی وب و طراحی UI کمتر از گذشته جدی گرفته می‌شود؛ بسیاری از پروژه‌ها، حتی در برخی موارد در شرکت‌های نام‌آشنا و بزرگ برای کاهش هزینه و زمان انجام پروژه به کمک این کارهای آماده انجام می‌شوند.

بیشتر این کارهای آماده دارای طراحی‌های «دم‌دستی» و گاه تکراری هستند و کمتر پیش آمده که با توجه به نیازهای پروژه‌ای که برای آن به کار گرفته می‌شوند طراحی آنها انجام شده باشند، از آن بدتر در هنگام ساخت آنها زمان کمی برای برنامه‌ریزی و بررسی UX یا تجربه کاربری گذاشته‌ می‌شود. از این رو بیشتر کارهایی که با این الگوهای آماده انجام می‌شوند دارای طراحی خوب و هماهنگ با نیازهای پروژه نیستند و تجربه کاربر یا UX خوبی نیز ندارند.

در بسیاری از موارد تکراری بودن طراحی نیز به این فرمول افزوده می‌شود و هر کسی با یک نگاه می‌تواند حدس بزند که یک الگو آماده به کار گرفته شده و همین نکته از اعتبار سایت در چشم بازدیدکننده می‌کاهد.

همانگونه که در بخش برنامه‌نویسی وب به آن پرداخته‌ایم در بیشتر موارد به کارگیری نادرست این الگوهای آماده نیز پس از یک یا دو سال سبب می‌شود بروزرسانی کار بسیار سخت یا حتی ناشدنی شود و گردانندگان سایت ناچار شوند سایت خود را دوباره از نو بسازند!

ما از روز نخست از به کارگیری الگوهای آماده پرهیز کرده‌ایم مگر در پروژه‌هایی که به خواست خود کارفرما به دلایل گوناگون مانند کمبود بودجه یا زمان، درخواست شده که الگو آماده به کار گرفته شود؛ حتی در آن پروژه‌ها نیز تلاش شده الگوهایی به کار گرفته شوند که رایگان، کدباز (open source)، و دارای بروزرسانی پیوسته باشند، و از دید کد، طراحی، و UX خوش‌ساخت و باکیفیت باشند. همچنین ما همیشه به روش درست چنین الگوهایی را به کار می‌گیریم تا در دراز مدت کمترین مشکلی پدید نیاید. در بخش «برنامه‌نویسی وب» بیشتر در این باره نوشته‌ایم.

اگر نیاز به طراحی وب به همراه UX خوب هستید و می‌خواهید مطمئن باشید که الگوی آماده نیز به کار گرفته نخواهد شد، کار را به ما بسپارید.