برنامه‌نویسی وب / Web Development

گاه به دلیل نیازهای یک سایت نمی‌توان آن را با نرم‌افزارهای رایج و شناخته‌شده ساخت و از این رو نیاز به برنامه‌نویسی است.

همانگونه که در بخش طراحی وب آورده شده، امروزه بسیاری تلاش می‌کنند برای کاهش بودجه و زمان انجام پروژه‌ها از کارهای آماده‌ای کمک بگیرند که می‌توان در بازارچه‌های اینترنتی که برای خریدوفروش کد و الگو (template) هست به آسانی یافت. این کار به خودی‌خود بد نیست، ولی با افزایش اینگونه کارهای آماده و افزایش رقابت و کاهش قیمت‌ها کیفیت کمتر شده است و بسیاری از این کارها هرچند که در «پیش‌نمایش» یا demo بسیار خوب و کارآمد می‌نمایند ولی پس از بررسی کد یا طراحی می‌توان به کیفیت پایین آنها و «دم‌دستی» انجام شدن بخش‌های گوناگون آنها پی برد.

از سوی دیگر گاه برنامه‌نویسان و طراحانی که چنین کارهای آماده‌ای را به کار می‌گیرند به دلایل گوناگون به روش درست این کار را نمی‌کنند. در بسیاری موارد سازندگان سایت به کارفرما نمی‌گویند که از کارهای آماده کمک گرفته‌اند؛ در برخی موارد هر کجا که در کدها نام آن کار باشد آن را با نام دیگری جایگزین می‌کنند تا کارفرما و کاربران ندانند که این سایت با چه چیزی ساخته شده است.

از اینها بدتر، به دلیل اینکه در بسیاری از موارد این کارهای آماده به صورت قانونی خریداری نمی‌شوند و از سایت‌های دانلود غیرقانونی دریافت می‌شوند به‌روزرسانی‌های آنها به دست سازنده سایت نمی‌رسند و کار پس از چند ماه ممکن است با مشکل روبرو شود، البته این در صورتی است که برنامه‌نویس نیز مسئولیتی برای به‌روز نگاه داشتن پروژه حس کند و یا در قراردادی به آن متعهد شده باشد.

از همه اینها بدتر گاه دیده می‌شود که چنین رفتاری درباره کارهای رایگان و Open Source مانند جوملا و دروپال نیز انجام شده است.

در پروژه‌هایی که ما انجام می‌دهیم همیشه تلاش بر این است که کد به دست خود ما نوشته شود مگر آنکه بتوان با کارهای Open Source شناخته شده و دارای پشتبانی و به‌روزرسانی خوب، کار را انجام داد که در این صورت نیز هیچ چیز را از شما پنهان نمی‌کنیم. از این گذشته به انجام به‌روزرسانی نیز متعهد هستیم و هرگز کاری را به گونه‌ای انجام می‌دهیم که بتوان کدها را تا سال‌های سال به‌روز و بی‌نیاز از بازنویسی نگاه داشت.